Ο Δήμος Ηρωικής Νήσου Ψαρών συμμετέχει για δεύτερη φορά στο πρόγραμμα «Ιατρική Απόβαση», φιλοξενώντας τελειόφοιτους φοιτητές Ιατρικής. Το επόμενο διάστημα (από 18/7 έως 5/9) ξεκινά το πρόγραμμα για την τρέχουσα χρονιά και ανά δεκαήμερο θα επισκέπτονται τ
Ένα σημαντικό βήμα για την βελτίωση της μικροκινητικότητας και την ενίσχυση των εναλλακτικών τρόπων μετακίνησης έκανε ο Δήμος Ηρωικής Νήσου Ψαρών με την απόκτηση ενός σταθμού ηλεκτρικών ποδηλάτων εφοδιασμένου με 4 κοινόχρηστα ηλεκτροκίνητα ποδήλατα.
Με λαμπρότητα, θρησκευτική κατάνυξη και εθνική υπερηφάνεια τιμήθηκε η 200ή επέτειος του Ολοκαυτώματος της Ηρωικής Νήσου των Ψαρών, με πλήθος εκδηλώσεων που διήρκησαν μια εβδομάδα και κορυφώθηκαν το διήμερο, 22 και 23 Ιουνίου 2024. Η καταστροφή των
Κλιμάκιο της ΔΕΗ και του Δικτύου Αειφόρων Νήσων (ΔΑΦΝΗ), συνεργατών και εταίρων του δήμου στην Ομάδα Μετάβασης του προγράμματος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής «30 ευρωπαϊκά, ενεργειακά αυτόνομα, νησιά έως το 2030», επισκέφθηκε το νησί μας, το τριήμερο από 12
Ο Δήμος Ηρωικής Νήσου Ψαρών σας ενημερώνει ότι από σήμερα 12 έως και τις 14 Ιουνίου 2024 θα βρίσκεται στο νησί μας κλιμάκιο της Ομάδας Μετάβασης του προγράμματος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για «30 Ενεργειακά Αυτόνομα Νησιά». Σκοπός της επίσκεψης ε
Οι εθελοντές ιατροί και το νοσηλευτικό προσωπικό του Σωματείου Φίλοι Κοινωνικής Παιδιατρικής/Ιατρικής «Ανοιχτή Αγκαλιά» για μια ακόμη χρονιά μας επισκέπτονται, προκειμένου να συμβάλλουν στην κάλυψη των υγειονομικών αναγκών του νησιού μας. Τη
«Οι Παραμυθάδες», μια Ομάδα Μελέτης, Διατήρησης και Διάδοσης του Λαϊκού Παραμυθιού και Παιχνιδιού από την πόλη της Καβάλας επισκέπτεται το νησί μας και πραγματοποιεί δύο δράσεις, που θα γίνουν στις 6 και 7 Ιουνίου 2024. Μέλος της ομάδας, την Πέμπ
Το 2024, αποτελεί έτος ορόσημο για τα Ψαρά, καθώς γιορτάζουμε την 200η επέτειο από το σημαντικό αυτό ιστορικό γεγονός, που έλαβε χώρα στις 22 Ιουνίου του 1824. Η καταστροφή των Ψαρών και το Ολοκαύτωμα της Μαύρης Ράχης αποτέλεσαν ένα από τα κορυφαία γεγ
Ένα ευέλικτο και εργονομικό εργαλείο προστέθηκε από την Πέμπτη 23 Μαΐου στη «φαρέτρα» του Δήμου Ηρωικής Νήσου Ψαρών και έρχεται να ενισχύσει τον τομέα της καθαριότητας του Δήμου μας, αναβαθμίζοντας στο έπακρο το επίπεδο εντός του οικισμού. Το μικρό
Η 171η αποστολή των Κινητών Ιατρικών Μονάδων βρέθηκε στα Ψαρά, το διήμερο 18 και 19 Μαΐου 2024 και έδωσε τη δυνατότητα στους κατοίκους του νησιού μας να εξεταστούν σε πλήθος ειδικοτήτων, καθώς προσφέρθηκαν δωρεάν διαγνωστικές εξετάσεις και ιατρική φροντ
Στο πλαίσιο της επίσκεψης του Πρωθυπουργού Κυριάκου Μητσοτάκη στη Χίο, την Παρασκευή 10 Μαΐου, δόθηκε η ευκαιρία στους Δημάρχους Χίου, Ηρωικής Νήσου Ψαρών και Οινουσσών να έχουν ένα τετ α τετ μαζί του με σημείο συνάντησης το Δημαρχείο του νησιού. Η επα