Ο Δήμος Ηρωικής Νήσου Ψαρών συμμετέχει για δεύτερη φορά στο πρόγραμμα «Ιατρική Απόβαση», φιλοξενώντας τελειόφοιτους φοιτητές Ιατρικής. Το επόμενο διάστημα (από 18/7 έως 5/9) ξεκινά το πρόγραμμα για την τρέχουσα χρονιά και ανά δεκαήμερο θα επισκέπτονται τ
Παρασκευή 12 Ιουλίου 2024 στις 20:00 Ψάλλει ο Σύλλογος Ιεροψαλτών Χίου «Ρωμανός ο Μελωδός» Πρόγραμμα Εκδήλωσης Έναρξη Εκδήλωσης Χαιρετισμός Δημάρχου ΤΟ ΧΤΙΣΙΜΟ ΤΟΥ ΝΑΟΥ Κείμενα Μπούρα Χ. και Μαστορόπουλου Γ. Απολυτίκιον της Μεταμ
Συνδεθείτε στο κανάλι του Δήμου στο YouTube https://youtube.com/@dimospsaron-apx για να το παρακολουθήσετε! Στο σύνδεσμο https://www.youtube.com/playlist... θα βρείτε την playlist με τις θεματικές ενότητες του Συνεδρίου! Ο Δήμος Ηρωικής Νή
Ένα σημαντικό βήμα για την βελτίωση της μικροκινητικότητας και την ενίσχυση των εναλλακτικών τρόπων μετακίνησης έκανε ο Δήμος Ηρωικής Νήσου Ψαρών με την απόκτηση ενός σταθμού ηλεκτρικών ποδηλάτων εφοδιασμένου με 4 κοινόχρηστα ηλεκτροκίνητα ποδήλατα.
Πέμπτη 4 Ιουλίου έως Σάββατο 7 Ιουλίου 2024 Ο Δήμος Ηρωικής Νήσου Ψαρών, το Εθνικό Ιστορικό Μουσείο και το Ινστιτούτο Ιστορικών Ερευνών του Εθνικού Ιδρύματος Ερευνών, διοργανώνουν το επιστημονικό συνέδριο «Ψαρά. Ο τόπος και οι άνθρωποι», με τρι
Τρίτη 2 Ιουλίου 2024 στις 21:30 Ο Δήμος Ηρωικής Νήσου Ψαρών και η Εθελοντική Ομάδα Κιμώλου «Κιμωλίστες» ΑΜΚΕ σας προσκαλούν να απολαύσετε δύο προβολές δίπλα στο κύμα, την κωμωδία «Καλώς ήρθες στο Νότο» και την παιδική ταινία «H Dilili στο Παρίσ
Με λαμπρότητα, θρησκευτική κατάνυξη και εθνική υπερηφάνεια τιμήθηκε η 200ή επέτειος του Ολοκαυτώματος της Ηρωικής Νήσου των Ψαρών, με πλήθος εκδηλώσεων που διήρκησαν μια εβδομάδα και κορυφώθηκαν το διήμερο, 22 και 23 Ιουνίου 2024. Η καταστροφή των
Το Σάββατο 22 Ιουνίου 2024, ακριβώς 200 χρόνια από το Ολοκαύτωμα των Ψαρών (22 Ιουνίου 1824), ο Δήμος Ηρωικής Νήσου Ψαρών, διοργανώνει Πορεία Μνήμης για να τιμήσει τους ηρωικούς πεσόντες του Ολοκαυτώματος. Η πορεία / λαμπαδηδρομία θα ξεκινήσει απ
Κλιμάκιο της ΔΕΗ και του Δικτύου Αειφόρων Νήσων (ΔΑΦΝΗ), συνεργατών και εταίρων του δήμου στην Ομάδα Μετάβασης του προγράμματος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής «30 ευρωπαϊκά, ενεργειακά αυτόνομα, νησιά έως το 2030», επισκέφθηκε το νησί μας, το τριήμερο από 12