- Απόφαση Δημάρχου -
«Ορισμός αντιδημάρχων και μεταβίβαση αρμοδιοτήτων»
Τρίτη, 02 Ιανουαρίου 2024

Δείτε την Απόφαση Δημάρχου Εδώ

ΑΠΟΦΑΣΗ ΔΗΜΑΡΧΟΥ 1/2024

Ο Δήμαρχος Ηρωικής Νήσου Ψαρών

Έχοντας υπόψη:
1. Τις διατάξεις του άρθρου 59 του ν. 3852/2010 «Νέα Αρχιτεκτονική της Αυτοδιοίκησης και της Αποκεντρωμένης Διοίκησης-Πρόγραμμα Καλλικράτης» (Α' 87), όπως αυτό διαμορφώθηκε με τις διατάξεις των άρθρων 3 του ν. 5056/2023 (Α’ 163) και 118 του ν. 5079/2023 (Α΄ 215).
2. Την εγκύκλιο του ΥΠ.ΕΣ με αρίθμ. 1237/Α.Π 94548/6-11-2023 «Γνωστοποίηση διατάξεων του ν.5056/2023 (Α΄163) για την αναμόρφωση του συστήματος διακυβέρνησης των δήμων και την κατάργηση των δημοτικών Ν.Π.Δ.Δ»
3. Τις διατάξεις του άρθρου 92 του Ν. 3852/2010 «Νέα Αρχιτεκτονική της Αυτοδιοίκησης και της Αποκεντρωμένης Διοίκησης- Πρόγραμμα Καλλικράτης» (Α' 87), όπως τροποποιήθηκε από το άρθρο 33 του Ν.4483/2017 (Α’ 107), αναφορικά με την αντιμισθία.
4. Τα επίσημα πληθυσμιακά δεδομένα της τελευταίας απογραφής έτους 2021 της ΕΛ.ΣΤΑΤ.. (αποφ. 9429/Β4-2116/2022 ΦΕΚ 6951/30.12.202 τεύχος Β’) για το Δήμο Ηρωικής Νήσου Ψαρών, σύμφωνα με τα οποία ο πληθυσμός του ανέρχεται στους 420 κατοίκους.
5. Την με αριθμό 90/2023 Απόφαση του Πολυμελούς Πρωτοδικείου Χίου με την οποία επικυρώθηκαν τα αποτελέσματα των δημοτικών εκλογών της 8ης Οκτωβρίου 2023 για την ανάδειξη δημάρχου και δημοτικών συμβούλων για την περίοδο από 1-1-2024 μέχρι 31-12-2028.
6. Το από 23/12/2023 Πρακτικό Ορκωμοσίας.
7. Το γεγονός ότι στο Δήμο Ηρωικής Νήσου Ψαρών μπορεί να ορισθούν έως τρεις (3) Αντιδήμαρχοι.
8. Την εγκύκλιο του ΥΠ.ΕΣ. με αρίθμ. .1333/Α.Π.110822/27.12.2023 με θέμα: «Αντιδήμαρχοι».
9. Τον Οργανισμό Εσωτερικής Υπηρεσίας του Δήμου (ΦΕΚ 686/28 Φεβρουαρίου 2019 τεύχος Β’) στον οποίο αναγράφονται αναλυτικά οι αρμοδιότητες που ασκεί ο Δήμος.
10. Την ανάγκη για αποτελεσματικότερη και αποδοτικότερη άσκηση των αρμοδιοτήτων του Δήμου.

ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ

Α. Ορίζει τους/τις κατωτέρω δημοτικούς συμβούλους της πλειοψηφίας, ως Αντιδημάρχους του Δήμου Ηρωικής Νήσου Ψαρών, εντός της τρέχουσας δημοτικής περιόδου και τους μεταβιβάζει αρμοδιότητες ως εξής:

1. Την κυρία Κούτικα Μαργαρίτα του Δημητρίου καθ’ ύλην Αντιδήμαρχο, με θητεία ενός έτους, και συγκεκριμένα από 02 Ιανουαρίου 2024 μέχρι 31 Δεκεμβρίου 2024 και της μεταβιβάζει τις παρακάτω αρμοδιότητες:
• Την εποπτεία της καθαριότητας όλων των κοινόχρηστων χώρων της εδαφικής περιφέρειας του δήμου, της διαχείρισης των εγκαταστάσεων, της ανακύκλωσης και της αποκομιδής των απορριμμάτων καθώς και της οργάνωσης και διάθεσης των μέσων (οχημάτων και λοιπού εξοπλισμού) και του ανθρώπινου δυναμικού στο συγκεκριμένο
τομέα.
• Την εποπτεία και την ευθύνη συντήρησης και ευπρεπισμού των δημοτικών κτιρίων και όλων των κοινόχρηστων χώρων του δήμου (οδοί, πλατείες, αθλητικοί χώροι, παιδικές χαρές)
• Την εποπτεία και την ευθύνη συντήρησης των πάρκων και των λοιπών χώρων πρασίνου
• Την εποπτεία και την ευθύνη συντήρησης του δημοτικού κοιμητηρίου
• Την εποπτεία και διευθέτηση των δημοτικών αποθηκών

2. Την κυρία Κατακουζηνού Νταϊάνα του Εμμανουήλ καθ’ ύλην Αντιδήμαρχο, με θητεία ενός έτους και συγκεκριμένα από 2 Ιανουαρίου 2024 μέχρι 31 Δεκεμβρίου 2024 και της μεταβιβάζει τις παρακάτω αρμοδιότητες:
• Την επίβλεψη και μέριμνα της ομαλής λειτουργίας του δικτύου ηλεκτροφωτισμού του δήμου
• Την ευθύνη για θέματα πολιτισμού και πολιτιστικών δραστηριοτήτων
• Την ευθύνη της τουριστικής προβολής του δήμου
• Την εποπτεία και την ευθύνη των δράσεων για τα αδέσποτα ζώα
• Την ευθύνη για την κοινωνική προστασία, την υγεία και των προγραμμάτων απασχόλησης
• Την ευθύνη για θέματα καταστημάτων και επιχειρήσεων υγειονομικού ενδιαφέροντος

3. Τον κύριο Μαρίνο Εμμανουήλ του Ανδρέα καθ’ ύλην Αντιδήμαρχο, με θητεία ενός έτους και συγκεκριμένα από 2 Ιανουαρίου 2024 μέχρι 31 Δεκεμβρίου 2024, και του μεταβιβάζει τις παρακάτω αρμοδιότητες
• Την εποπτεία και την ευθύνη της ψηφιοποίησης των υπηρεσιών του δήμου καθώς και τη φροντίδα αναβάθμισης και ενημέρωσης της ιστοσελίδας.
• Την εποπτεία και την ευθύνη της καλής λειτουργίας των αντλιοστασίων και των δικτύων της ύδρευσης, της αποχέτευσης και της άρδευσης.
• Το συντονισμό και την επίβλεψη του έργου της πολιτικής προστασίας
• Την εποπτεία και συντήρηση του ελικοδρομίου
• Την ευθύνη για θέματα αθλητισμού, παιδείας και εποπτείας των σχολικών μονάδων

Β. Οι ανωτέρω αντιδήμαρχοι κατά τη διάρκεια της θητείας τους δεν μπορεί να εκλεγούν μέλη του προεδρείου του δημοτικού συμβουλίου.

Γ. Η ανάκληση Αντιδημάρχου είναι δυνατή οποιαδήποτε στιγμή κατά τη τη διάρκεια της θητείας του και ανάγεται στην διακριτική ευχέρεια του δημάρχου.

Δ. Στην περίπτωση απουσίας ή κωλύματος της Αντιδημάρχου κυρίας Κούτικα Μαργαρίτας τα καθήκοντά της ασκεί η αντιδήμαρχος Κατακουζηνού Νταϊάνα και όταν αυτή απουσιάζει τα καθήκοντά της ασκεί η πρώτη αναφερόμενη αντιδήμαρχος.

Ε. Όταν ο Δήμαρχος απουσιάζει ή κωλύεται, τα καθήκοντά του ορίζεται να ασκεί ο Αντιδήμαρχος κύριος Μαρίνος Εμμανουήλ που αναπληρώνει το Δήμαρχο και όταν αυτός απουσιάζει ή κωλύεται τα καθήκοντά του αντιδημάρχου θα ασκούνται από τον ίδιο το δήμαρχο.

ΣΤ. Η παρούσα απόφαση να αναρτηθεί στον πίνακα ανακοινώσεων του δήμου, στο πρόγραμμα «ΔΙΑΥΓΕΙΑ» και στην ιστοσελίδα του Δήμου.

Ο ΔΗΜΑΡΧΟΣ
Κωνσταντίνος Βρατσάνος

Απόφαση Δημάρχου
Τρίτη, 02 Ιανουαρίου 2024