- Προκηρύξεις - Διαγωνισμοί -
Περίληψη διακήρυξης επαναληπτικής δημοπρασίας για την εκμίσθωση του δημοτικού ακινήτου «Σπιτάλια»
Παρασκευή, 02 Ιουνίου 2023

Ο Δήμαρχος Ηρωικής Νήσου Ψαρών

Προκηρύσσει επαναληπτική δημοπρασία για την εκμίσθωση του δημοτικού ακινήτου με την επωνυμία «Σπιτάλια» για χρονικό διάστημα οκτώ (8) ετών, σύμφωνα με τα προβλεπόμενα ειδικότερα στους όρους της αναλυτικής διακήρυξης της δημοπρασίας (ΑΔΑ 6ΒΖΙΩΗΧ-ΥΜ0), προκειμένω το κτίριο να λειτουργήσει ως εστιατόριο – καφέ – αναψυκτήριο.
Το προς ενοικίαση δημοτικό ακίνητο είναι ισόγειο, διατηρητέο κτήριο συνολικού εμβαδού 224 τετραγωνικών μέτρων, ενώ παράλληλα διαθέτει περιμετρικά περιβάλλοντα χώρο συνολικού εμβαδού 240 περίπου τετραγωνικών μέτρων. Βρίσκεται σε προνομιακή θέση, πάνω σε βράχους που σχηματίζουν μία μικρή χερσόνησο. Στη βορειοδυτική πλευρά του σχηματίζεται πλαζ λουόμενων με λεπτή άμμο, ενώ στη βορειοανατολική μικροί βράχοι συνθέτουν γραφικά λιμανάκια. Βρίσκεται σε απόσταση 140 μέτρα από το όριο του οικισμού ενώ παράλληλα, σε απόσταση 40 μέτρων, περνά η οδός που συνδέει το λιμάνι με το μοναστήρι της Παναγίας.
Η δημοπρασία θα είναι φανερή, προφορική και πλειοδοτική και θα διενεργηθεί την 10η του μηνός Ιουνίου του έτους 2023 ημέρα Σάββατο και ώρα 11:30 π.μ., στην αίθουσα συνεδριάσεων του δημοτικού καταστήματος το οποίο βρίσκεται στα Ψαρά, ενώπιον της αρμόδιας επιτροπής.
Ελάχιστο όριο πρώτης προσφοράς (κατώτερο μηνιαίο μίσθωμα) ορίζεται το ποσό των τετρακοσίων πενήντα ευρώ (450,00 €).
Μαζί με τη συμμετοχή τους οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να καταθέσουν και εγγύηση συμμετοχής που ανέρχεται στο πόσο των πεντακοσίων σαράντα ευρώ (540,00 €) ευρώ.
Πληροφορίες και αντίγραφα της διακήρυξης της δημοπρασίας παρέχονται τις εργάσιμες ημέρες και ώρες, από το Αυτοτελές Τμήμα Διοικητικών & Οικονομικών Υπηρεσιών του Δήμου Ηρωικής Νήσου Ψαρών, Αρμόδια: Αρχόντισσα Γιάννη, Διεύθυνση: Ψαρά ΤΚ 821 04 Τηλέφωνο: 22743 50111.

Ο ΔΗΜΑΡΧΟΣ

Κωνσταντίνος Βρατσάνος

Περίληψη διακήρυξης

Διακήρυξη ΣΠΙΤΑΛΙΑ