Καλούμε να λάβετε μέρος στις εκδηλώσεις που διοργανώνονται από το Δήμο Ηρωικής Νήσου Ψαρών για τον εορτασμό της επετείου απελευθέρωσης της νήσου από τον τουρκικό ζυγό την 21η Οκτωβρίου 1912.
Παρακαλούμε όλους τους φορείς και τα σχολεία του νησιού μας όπως συμμετάσχουν ενεργά στις εκδηλώσεις αυτές, σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα:
ΠΕΜΠΤΗ 20 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2022
Γενικός Σημαιοστολισμός των δημοσίων και των ιδιωτικών καταστημάτων και φωτογράφηση των δημοσίων και δημοτικών κτιρίων κατά τις βραδινές ώρες της 20ης και 21ης Οκτωβρίου 2022
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 21 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2022
Πρωινός χαιρετισμός της ιστορικής ημέρας με χαρμόσυνες κωδωνοκρουσίες του Ιερού ναού Μεταμόρφωσης του Σωτήρος, με τη φροντίδα του ιερέα.
Ώρα 10. 00 π.μ. |
Επίσημη δοξολογία, μετά τη θεία λειτουργία στον Ιερό Ναό Μεταμορφώσεως του Σωτήρος, όπου θα παρουσιαστούν οι δημοτικές και στρατιωτικές αρχές, οι αντιπροσωπίες των σωματείων του νησιού, καθώς και οι μαθητές των σχολείων, συνοδευόμενοι από τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς.
Εκφώνηση πανηγυρικού της ημέρας, αναφερόμενη στα γεγονότα της απελευθέρωσης από τον Διευθυντή του Γυμνασίου- Λυκειακών Τάξεων Ψαρών
Παρέλαση των μαθητών των σχολείων του νησιού κατά μήκος της παραλιακής οδού.
΄Ωρα 10. 30 π.μ. |
Επιμνημόσυνη δέηση στη μνήμη των πεσόντων στην πλατεία Ηρώων Ολοκαυτώματος.
Θα ακολουθήσει κατάθεση στεφάνων από τους:
Τήρηση ενός λεπτού σιγή.
Ανάκρουση του Εθνικού Ύμνου.
΄Ωρα 11.00 π.μ. |
Απαγγελίες ποιημάτων από τους μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Ψαρών και παραδοσιακοί χοροί από τα χορευτικά τμήματα των μαθητών του Δημοτικού Σχολείου και Γυμνασίου Ψαρών.
΄Ωρα 11.30 π.μ. |
Λήξη τελετής και κέρασμα από το Δήμο Ηρωικής Νήσου Ψαρών σε όλους τους συμμετέχοντες.
Τελετάρχης ορίζεται ο Διευθυντής του Γυμνασίου-Λυκειακών τάξεων Ψαρών κ. Τελετάρχης. Τελετάρχης. Μάκαρης Δημήτριος , υπεύθυνος για την εκτέλεση του προγράμματος.
Ο ΔΗΜΑΡΧΟΣ
ΗΡΩΙΚΗΣ ΝΗΣΟΥ ΨΑΡΩΝ
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΡΑΤΣΑΝΟΣ
Παρασκευή 12 Ιουλίου 2024 στις 20:00 Ψάλλει ο Σύλλογος Ιεροψαλτών Χίου «Ρωμανός ο Μελωδός» Πρόγραμμα Εκδήλωσης Έναρξη Εκδήλωσης Χαιρετισμός Δημάρχου ΤΟ ΧΤΙΣΙΜΟ ΤΟΥ ΝΑΟΥ Κείμενα Μπούρα Χ. και Μαστορόπουλου Γ. Απολυτίκιον της Μεταμ
Συνδεθείτε στο κανάλι του Δήμου στο YouTube https://youtube.com/@dimospsaron-apx για να το παρακολουθήσετε! Στο σύνδεσμο https://www.youtube.com/playlist... θα βρείτε την playlist με τις θεματικές ενότητες του Συνεδρίου! Ο Δήμος Ηρωικής Νή
Πέμπτη 4 Ιουλίου έως Σάββατο 7 Ιουλίου 2024 Ο Δήμος Ηρωικής Νήσου Ψαρών, το Εθνικό Ιστορικό Μουσείο και το Ινστιτούτο Ιστορικών Ερευνών του Εθνικού Ιδρύματος Ερευνών, διοργανώνουν το επιστημονικό συνέδριο «Ψαρά. Ο τόπος και οι άνθρωποι», με τρι