- Εκδηλώσεις - Επικαιρότητα -
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΟΡΤΑΣΜΟΥ ΤΗΣ 110ης ΕΠΕΤΕΙΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΤΩΝ ΨΑΡΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΥΡΚΙΚΟ ΖΥΓΟ ΣΤΙΣ 21 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 1912
Δευτέρα, 17 Οκτωβρίου 2022

Καλούμε να λάβετε μέρος στις εκδηλώσεις που διοργανώνονται από το Δήμο Ηρωικής Νήσου Ψαρών για τον εορτασμό της επετείου απελευθέρωσης της νήσου από τον τουρκικό ζυγό την 21η Οκτωβρίου 1912.

Παρακαλούμε όλους τους φορείς και τα σχολεία του νησιού μας όπως συμμετάσχουν ενεργά στις εκδηλώσεις αυτές, σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα:

ΠΕΜΠΤΗ 20 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2022

Γενικός Σημαιοστολισμός των δημοσίων και των ιδιωτικών καταστημάτων και φωτογράφηση των δημοσίων και δημοτικών κτιρίων κατά τις βραδινές ώρες της 20ης και 21ης ​​Οκτωβρίου 2022

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 21 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2022

Πρωινός χαιρετισμός της ιστορικής ημέρας με χαρμόσυνες κωδωνοκρουσίες του Ιερού ναού Μεταμόρφωσης του Σωτήρος, με τη φροντίδα του ιερέα.

Ώρα 10. 00 π.μ.

Επίσημη δοξολογία, μετά τη θεία λειτουργία στον Ιερό Ναό Μεταμορφώσεως του Σωτήρος, όπου θα παρουσιαστούν οι δημοτικές και στρατιωτικές αρχές, οι αντιπροσωπίες των σωματείων του νησιού, καθώς και οι μαθητές των σχολείων, συνοδευόμενοι από τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς.

Εκφώνηση πανηγυρικού της ημέρας, αναφερόμενη στα γεγονότα της απελευθέρωσης από τον Διευθυντή του Γυμνασίου- Λυκειακών Τάξεων Ψαρών

Παρέλαση των μαθητών των σχολείων του νησιού κατά μήκος της παραλιακής οδού.

΄Ωρα 10. 30 π.μ.

Επιμνημόσυνη δέηση στη μνήμη των πεσόντων στην πλατεία Ηρώων Ολοκαυτώματος.

Θα ακολουθήσει κατάθεση στεφάνων από τους:

1. Το Δήμαρχο Ηρωικής Νήσου Ψαρών
  2. Τον αρχιφύλακα του Στρατιωτικού Φυλακίου Ψαρών
  3. Τον προϊστάμενο του Αστυνομικού Σταθμού Ψαρών
  4. Τον προϊστάμενο του Λιμενικού Σταθμού Ψαρών
  5. Τον εκπρόσωπο του Δημοτικού Σχολείου και Νηπιαγωγείου Ψαρών
  6. Τον εκπρόσωπο του Γυμνασίου-Λυκειακών τάξεων Ψαρών
  7. Τον εκπρόσωπο του πολιτιστικού συλλόγου «Ο Κωνσταντίνος Κανάρης»
  8. Τον εκπρόσωπο του πολιτιστικού συλλόγου «Αδελφότης Ψαριανών»
  9. Τον εκπρόσωπο του συλλόγου επαγγελματιών Αλιέων Ψαρών

Τήρηση ενός λεπτού σιγή.

Ανάκρουση του Εθνικού Ύμνου.

΄Ωρα 11.00 π.μ.

Απαγγελίες ποιημάτων από τους μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Ψαρών και παραδοσιακοί χοροί από τα χορευτικά τμήματα των μαθητών του Δημοτικού Σχολείου και Γυμνασίου Ψαρών.

΄Ωρα 11.30 π.μ.

Λήξη τελετής και κέρασμα από το Δήμο Ηρωικής Νήσου Ψαρών σε όλους τους συμμετέχοντες.

Τελετάρχης ορίζεται ο Διευθυντής του Γυμνασίου-Λυκειακών τάξεων Ψαρών  κ. Τελετάρχης. Τελετάρχης. Μάκαρης Δημήτριος , υπεύθυνος για την εκτέλεση του προγράμματος.

Ο ΔΗΜΑΡΧΟΣ

ΗΡΩΙΚΗΣ ΝΗΣΟΥ ΨΑΡΩΝ

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΡΑΤΣΑΝΟΣ

Τρίτη, 23 Απριλίου 2024