ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ
Πρόγραμμα Εορτασμού της Εθνικής Επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940
Σας καλούμε να λάβετε μέρος στον εορτασμό της εθνικής επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940, σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα:
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 27 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2023
Ώρα 10:00 π.μ. στο σχολικό κτίριο του Γυμνασίου-Λυκείου Ψαρών
Αφιέρωμα για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου/σχολική εορτή. Συμμετέχουν μαθητές του Γυμνασίου -Λυκειακών τάξεων Ψαρών.
ΣΑΒΒΑΤΟ 28 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2023
Γενικός σημαιοστολισμός των δημοσίων και των ιδιωτικών καταστημάτων και φωταγώγηση των δημοσίων και δημοτικών κτιρίων κατά τις βραδινές ώρες της 27ης και 28ης Οκτώβρη 2023.
Πρωινός χαιρετισμός της ιστορικής ημέρας με χαρμόσυνες κωδωνοκρουσίες του Ιερού ναού Μεταμόρφωσης του Σωτήρος, με φροντίδα του ιερέα.
Ώρα 10.00 π.μ.
Επίσημη δοξολογία, μετά τη θεία λειτουργία στον Ιερό Ναό Μεταμορφώσεως του Σωτήρος, όπου θα παραστούν οι δημοτικές και στρατιωτικές αρχές, αντιπροσωπείες των σωματείων του νησιού, καθώς και οι μαθητές των σχολείων, συνοδευόμενοι από τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς.
Εκφώνηση πανηγυρικού της ημέρας, αναφερομένου στα γεγονότα της 28ης Οκτωβρίου 1940 από τον προϊστάμενο του Δημοτικού Σχολείου Ψαρών κ. Βασιλόπουλος Αριστείδης.
Παρέλαση των μαθητών των σχολείων του νησιού κατά μήκος της παραλιακής οδού
Ώρα 10.30 π.μ.
Επιμνημόσυνη δέηση στην μνήμη των πεσόντων στην πλατεία Ηρώων Ολοκαυτώματος.
Θα ακολουθήσει κατάθεση στεφάνων από:
Τήρηση ενός λεπτού σιγή.
Ανάκρουση του Εθνικού Ύμνου.
Ώρα 11.00 π.μ.
Απαγγελίες ποιημάτων από τους μαθητές του Νηπιαγωγείου και Δημοτικού Σχολείου Ψαρών.
Ώρα 11.30 π.μ.
Λήξη τελετής και κέρασμα από το Δήμο Ηρωικής Νήσου Ψαρών.
Τελετάρχης ορίζεται ο Διευθυντής του Γυμνασίου-Λυκειακών τάξεων Ψαρών κ. Μάκαρης Δημήτριος, υπεύθυνος για την εκτέλεση του προγράμματος.
Ο ΔΗΜΑΡΧΟΣ
ΗΡΩΙΚΗΣ ΝΗΣΟΥ ΨΑΡΩΝ
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΡΑΤΣΑΝΟΣ
Ο Δήμος Ηρωικής Νήσου Ψαρών συμμετέχει για δεύτερη φορά στο πρόγραμμα «Ιατρική Απόβαση», φιλοξενώντας τελειόφοιτους φοιτητές Ιατρικής. Το επόμενο διάστημα (από 18/7 έως 5/9) ξεκινά το πρόγραμμα για την τρέχουσα χρονιά και ανά δεκαήμερο θα επισκέπτονται τ
Ένα σημαντικό βήμα για την βελτίωση της μικροκινητικότητας και την ενίσχυση των εναλλακτικών τρόπων μετακίνησης έκανε ο Δήμος Ηρωικής Νήσου Ψαρών με την απόκτηση ενός σταθμού ηλεκτρικών ποδηλάτων εφοδιασμένου με 4 κοινόχρηστα ηλεκτροκίνητα ποδήλατα.
Με λαμπρότητα, θρησκευτική κατάνυξη και εθνική υπερηφάνεια τιμήθηκε η 200ή επέτειος του Ολοκαυτώματος της Ηρωικής Νήσου των Ψαρών, με πλήθος εκδηλώσεων που διήρκησαν μια εβδομάδα και κορυφώθηκαν το διήμερο, 22 και 23 Ιουνίου 2024. Η καταστροφή των