Ένα πολύ σημαντικό έργο υποδομής ολοκληρώθηκε πρόσφατα στο νησί μας.
Μετά την σύνδεση και των οικιών τέθηκε σε πλήρη λειτουργία το νέο δίκτυο ύδρευσης του οικισμού των Ψαρών, συνολικού μήκους 9,3 χιλιομέτρων. Κατασκευάστηκε εξ ολοκλήρου από σωλήνα πολυαιθυλενίου HDPE Φ90 και έρχεται να αντικαταστήσει το πεπαλαιωμένο και φθαρμένο δίκτυο που είχε κατασκευαστεί το 1985.
Όλες οι συνδέσεις γίνονται πλέον μέσω κολεκτέρ, βάζοντας τέλος στην ανεξέλεγκτη πολλές φορές διάτρηση του κεντρικού αγωγού από ιδιωτικές παροχές, που ήταν και η βασική αιτία των πολλών διαρροών του δικτύου.
Με την κατασκευή του εν λόγω έργου επιτυγχάνεται:
Συνεχίζουμε με σημαντικά έργα που αναβαθμίζουν την ποιότητα ζωής των δημοτών μας, προστατεύουν τη δημόσια υγεία και τους υδάτινους πόρους του νησιού μας.
Ο Δήμος Ηρωικής Νήσου Ψαρών συμμετέχει για δεύτερη φορά στο πρόγραμμα «Ιατρική Απόβαση», φιλοξενώντας τελειόφοιτους φοιτητές Ιατρικής. Το επόμενο διάστημα (από 18/7 έως 5/9) ξεκινά το πρόγραμμα για την τρέχουσα χρονιά και ανά δεκαήμερο θα επισκέπτονται τ
Ένα σημαντικό βήμα για την βελτίωση της μικροκινητικότητας και την ενίσχυση των εναλλακτικών τρόπων μετακίνησης έκανε ο Δήμος Ηρωικής Νήσου Ψαρών με την απόκτηση ενός σταθμού ηλεκτρικών ποδηλάτων εφοδιασμένου με 4 κοινόχρηστα ηλεκτροκίνητα ποδήλατα.
Με λαμπρότητα, θρησκευτική κατάνυξη και εθνική υπερηφάνεια τιμήθηκε η 200ή επέτειος του Ολοκαυτώματος της Ηρωικής Νήσου των Ψαρών, με πλήθος εκδηλώσεων που διήρκησαν μια εβδομάδα και κορυφώθηκαν το διήμερο, 22 και 23 Ιουνίου 2024. Η καταστροφή των