Let's do it PSARA!
Ραντεβού εθελοντισμού για τον καθαρισμό πάρκων πρασίνου και παραλιών
Ο Δήμος Ηρωικής Νήσου Ψαρών ενώνει τις δυνάμεις του με σύσσωμη την τοπική μας κοινωνία, για ένα πιο όμορφο φυσικό περιβάλλον, καθαρίζοντας πάρκα πρασίνου και παραλίες του νησιού μας, ενόψει και της φετινής αντιπυρικής περιόδου που είναι προ των πυλών!
Στις 14 Απριλίου, ο Δήμος μας συμμετέχει στην Πανελλαδική δράση Let’s Do it Greece 2024, με την παρουσία συλλόγων, τοπικών φορέων, εθελοντών δημοτών και φυσικά των εκπαιδευτικών και των μαθητών των σχολείων μας.
Δίνουμε, λοιπόν, νέο ραντεβού εθελοντισμού το πρωί της Κυριακής 14 Απριλίου, στις 10:00 π.μ., με σημείο συνάντησης την Πλατεία Ηρώων Ολοκαυτώματος.
Επειδή το νησί μας αξίζει τα καλύτερα!
Let's do it PSARA!
Ο Δήμος Ηρωικής Νήσου Ψαρών συμμετέχει για δεύτερη φορά στο πρόγραμμα «Ιατρική Απόβαση», φιλοξενώντας τελειόφοιτους φοιτητές Ιατρικής. Το επόμενο διάστημα (από 18/7 έως 5/9) ξεκινά το πρόγραμμα για την τρέχουσα χρονιά και ανά δεκαήμερο θα επισκέπτονται τ
Ένα σημαντικό βήμα για την βελτίωση της μικροκινητικότητας και την ενίσχυση των εναλλακτικών τρόπων μετακίνησης έκανε ο Δήμος Ηρωικής Νήσου Ψαρών με την απόκτηση ενός σταθμού ηλεκτρικών ποδηλάτων εφοδιασμένου με 4 κοινόχρηστα ηλεκτροκίνητα ποδήλατα.
Με λαμπρότητα, θρησκευτική κατάνυξη και εθνική υπερηφάνεια τιμήθηκε η 200ή επέτειος του Ολοκαυτώματος της Ηρωικής Νήσου των Ψαρών, με πλήθος εκδηλώσεων που διήρκησαν μια εβδομάδα και κορυφώθηκαν το διήμερο, 22 και 23 Ιουνίου 2024. Η καταστροφή των