Οι «Ήρωες της Digea» βρέθηκαν στα Ψαρά!
Σάββατο, 04 Ιουνίου 2022

Επίσκεψη σε σχολικές μονάδες της Ηρωικής Νήσου Ψαρών πραγματοποίησαν o Πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου, κ. Στρατής Λιαρέλλης, ο Διευθύνων Σύμβουλος της εταιρείας κ. Νίκος Μαστοράκης και εκπρόσωποι της εταιρείας Digea, την Τρίτη 31 Μαΐου 2022.

Στα πλαίσια του Προγράμματος Εταιρικής Κοινωνικής Ευθύνης «Οι Ήρωες της Digea» προσέφεραν ηλεκτρονικά και χρηστικά είδη στα σχολεία του νησιού μας καθώς και δώρα σε κάθε παιδί. Μεταξύ των ειδών ήταν δύο διαδραστικοί πίνακες και δύο projectors, για το νηπιαγωγείο και το δημοτικό σχολείο. Επίσης, ένας φορητός υπολογιστής (laptop) και ένας εκτυπωτής για το Γυμνάσιο / Λύκειο.

Τα παιδιά, οι γονείς, οι εκπαιδευτικοί, οι υπεύθυνοι και το προσωπικό των δομών αγκάλιασαν τη δράση με θερμό καλωσόρισμα και με ευχαριστίες για την προσφορά των ειδών, αλλά κυρίως για την φυσική παρουσία, το ενδιαφέρον και τα χαμόγελα που μοίρασαν στα παιδικά πρόσωπα.

Τη δράση στήριξαν με την παρουσία τους και την ενεργό συμμετοχή τους εκπρόσωποι της τοπικής κοινωνίας και του Δήμου Ηρωικής Νήσου Ψαρών. Επάξια εκπροσώπησαν το Δήμαρχο Κωνσταντίνο Βρατσάνο – που απουσίαζε λόγω ανειλημμένων υποχρεώσεων του Δήμου στην Αθήνα, οι Αντιδήμαρχοι Μαργαρίτα Δημητρέλη και Βάσω Κουτσοδόντη, καθώς και η δημοτική σύμβουλος και νηπιαγωγός Ευαγγελία Βασιλική, παραδίδοντας στους διοργανωτές της δράσης τιμητική πλακέτα και το επετειακό μετάλλιο, ως ενθύμιο της επίσκεψης των εκπροσώπων της εταιρείας στο νησί μας.

Τρίτη, 21 Ιουνίου 2022
Ολοκλήρωση του έργου «ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΚΤΙΡΙΩΝ» στα Ψαρά

Σε τέσσερα κτίρια του Δήμου μας ολοκληρώθηκαν πολύ σημαντικές παρεμβάσεις ενεργειακής αναβάθμισης. Το έργο χρηματοδοτήθηκε από το Επιχειρησιακό Πρόγραμμα ΒΟΡΕΙΟ ΑΙΓΑΙΟ 2014-2020 (Ο.Χ.Ε.) με συμβατικό προϋπολογισμό 325.832,97 ευρώ. Το Δημαρχείο, η Αίθουσα

Πέμπτη, 16 Ιουνίου 2022