Ένα φορητό ηλεκτροπαραγωγό ζεύγος ισχύος ενός MW εγκατέστησε ο ΔΕΔΔΗΕ στο παλιό εργοστάσιο παραγωγής ηλεκτρικού ρεύματος
Σάββατο, 17 Σεπτεμβρίου 2022
Αυτή είναι μια διαδικασία χρονοβόρα καθώς απαιτεί μεταξύ άλλων πλωτό μέσο που θα φέρει όλο τον απαραίτητο ειδικό εξοπλισμό για την ανέλκυση και επισκευή του.
Στο μεσοδιάστημα η ΔΕΗ σε συνεργασία με τον ΔΕΔΔΗΕ εγκατέστησε στο παλιό εργοστάσιο παραγωγής ηλεκτρικού ρεύματος ένα φορητό ηλεκτροπαραγωγό ζεύγος ισχύος ενός MW, καλύπτοντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την ενεργειακή επάρκεια στο νησί μας, σε περίπτωση ζημιάς και στο άλλο υποθαλάσσιο καλώδιο.
«Θέλω να ευχαριστήσω θερμά τα στελέχη της ΔΕΗ και του ΔΕΔΔΗΕ για τις άμεσες ενέργειές τους στη δρομολόγηση επίλυσης του σημαντικού αυτού για το νησί μας προβλήματος», δήλωσε ο Δήμαρχος Ηρωικής Νήσου Ψαρών Κωνσταντίνος Βρατσάνος.
Επισημαίνουμε επίσης το γεγονός ότι οι σχετικές διαδικασίες επισκευής έχουν ήδη ξεκινήσει.
Πέμπτη, 22 Σεπτεμβρίου 2022
Πολύ σημαντική αναβάθμιση της ακτοπλοϊκής σύνδεσης της Ηρωικής Νήσου Ψαρών με Βολισσό και Πειραιά

Αναβαθμίζεται η ακτοπλοϊκή σύνδεση της Ηρωικής Νήσου Ψαρών με τη Βολισσό και τον Πειραιά καθώς επιμηκύνεται η περίοδος εξυπηρέτησης, με ταυτόχρονη διεύρυνση των ακτοπλοϊκών δρομολογίων. Πιο συγκεκριμένα προβλέπονται δύο επιπλέον μήνες στα δρομολόγια που

Σάββατο, 17 Σεπτεμβρίου 2022