Αποκατάσταση Ανεμόμυλων Βίγλας Ψαρών - Προγραμματική Σύμβαση της Ε.Ε.Τ.Α.Α. Α.Ε. με το Δήμο
Τρίτη, 17 Ιανουαρίου 2023

ΣΥΝΑΨΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΓΙΑ THN ΕΚΠΟΝΗΣΗ ΤΗΣ ΜΕΛΕΤΗΣ: «ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΝΕΜΟΜΥΛΩΝ ΒΙΓΛΑΣ» ΔΗΜΟΥ ΗΡΩΙΚΗΣ ΝΗΣΟΥ ΨΑΡΩΝ, ΜΕ ΑΥΤΕΠΙΣΤΑΣΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ Ε.Ε.Τ.Α.Α. Α.Ε.

Στη σύναψη προγραμματικής σύμβασης με την Ε.Ε.Τ.Α.Α Α.Ε προχώρησε ο Δήμος Ηρωικής Νήσου Ψαρών για την εκπόνηση της μελέτης: «Αποκατάσταση Ανεμόμυλων Βίγλας».

Αντικείμενο της προγραμματικής σύμβασης αποτελεί η εκπόνηση της μελέτης αναστήλωσης των εγκαταλελειμμένων ανεμόμυλων που βρίσκονται στο λόφο Βίγλα και η γενικότερη διαμόρφωση της περιοχής, ώστε να αποτελέσει ένα χαρακτηριστικό αξιοθέατο και τοπόσημο για το νησί.

Η Ε.Ε.Τ.Α.Α. Α.Ε. θα διαθέσει το απαιτούμενο επιστημονικό προσωπικό και θα αναλάβει:

Α) Την εκπόνησης της μελέτης «ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΝΕΜΟΜΥΛΩΝ ΒΙΓΛΑΣ»

Β) Την υποβοήθηση του δήμου Ψαρών στην έκδοση των απαιτούμενων αδειοδοτήσεων

Γ) Τη σύνταξη των τευχών δημοπράτησης για την κατασκευή του έργου

Η ανωτέρω τεχνική μελέτη θα εκπονηθεί στα παρακάτω στάδια και κατηγορίες μελέτης:

Κύριες μελέτες

• Αρχιτεκτονική Μελέτη Έργων Διαμόρφωσης Ελεύθερων Χώρων

• Στατική Μελέτη

• Μηχανολογική Μελέτη

Επίσης θα συνταχθούν:

• ΣΑΥ, ΦΑΥ

• Τεύχη δημοπράτησης

Να σημειωθεί ότι η συγκεκριμένη μελέτη θα έχει μηδενικό κόστος για το δήμο, πέραν των εξόδων μετακίνησης του προσωπικού της Ε.Ε.Τ.Α.Α Α.Ε προς το νησί και το χρονοδιάγραμμα υλοποίησης είναι 12 μήνες.

Τρίτη, 20 Φεβρουαρίου 2024
Συντήρηση πινακίδων σήμανσης
Η ανάγκη για νοικοκύρεμα των κοινόχρηστων χώρων δεν σταματάει ποτέ!! Συντήρηση πινακίδων από τις αντιδημάρχους και τους εργαζόμενους του δήμου μας!! Συνεχίζουμε!!
Σάββατο, 17 Φεβρουαρίου 2024
Νέα δενδροφύτευση σε διάφορα σημεία του οικισμού των Ψαρών

Με πρωτοβουλία των αντιδημάρχων Μαργαρίτας Κούτικα και Νταϊάνας Κατακουζηνού, τη γεμάτη ενθουσιασμό συμμετοχή των μαθητών και των εκπαιδευτικών του νηπιαγωγείου και του δημοτικού μας σχολείου, αλλά και την καθοριστική συμβολή των υπαλλήλων του δήμου μας ο

Τετάρτη, 14 Φεβρουαρίου 2024