Ξεκινά από σήμερα, Δευτέρα 1η Απριλίου, να υλοποιείται και για τη φετινή χρονιά το πρόγραμμα «Παροχή κτηνιατρικών υπηρεσιών για τα αδέσποτα ζώα συντροφιάς του Δήμου Ηρωικής Νήσου Ψαρών».
Το πρόγραμμα που υλοποιείται για τρίτη συνεχόμενη χρονιά θα εφαρμοστεί κυρίως στις αδέσποτες γάτες, που χρήζουν περίθαλψη, στείρωση, εμβολιασμό, ηλεκτρονική ταυτοποίηση, κτηνιατρικό έλεγχο και θεραπεία.
Σκοπός του προγράμματος είναι αφενός η σταθεροποίηση, καταγραφή, αλλά και η σταδιακή μείωση του αριθμού των αδέσποτων ζώων, μέσω της στείρωσης και αφετέρου η ευζωία τους με την εξασφάλιση κτηνιατρικής φροντίδας.
Με δεδομένο ότι οι υπηρεσίες θα παρέχονται από κτηνίατρο στη Χίο είναι χρήσιμη και αναγκαία η παροχή της συνδρομής των εθελοντών του νησιού μας για την μεταφορά των ζώων.
Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά το Δήμαρχο Οινουσσών Γιώργο Δανιήλ και τον Αντιδήμαρχο Κώστα Λεοντή για την πολύτιμη βοήθειά τους με το δανεισμό του απαραίτητου εξοπλισμού.
Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να καλείτε την υπεύθυνη της δράσης, Αντιδήμαρχο του δήμου μας, Νταϊάνα Κατακουζηνού στο 693 252 8489.
Ο Δήμος Ηρωικής Νήσου Ψαρών συμμετέχει για δεύτερη φορά στο πρόγραμμα «Ιατρική Απόβαση», φιλοξενώντας τελειόφοιτους φοιτητές Ιατρικής. Το επόμενο διάστημα (από 18/7 έως 5/9) ξεκινά το πρόγραμμα για την τρέχουσα χρονιά και ανά δεκαήμερο θα επισκέπτονται τ
Ένα σημαντικό βήμα για την βελτίωση της μικροκινητικότητας και την ενίσχυση των εναλλακτικών τρόπων μετακίνησης έκανε ο Δήμος Ηρωικής Νήσου Ψαρών με την απόκτηση ενός σταθμού ηλεκτρικών ποδηλάτων εφοδιασμένου με 4 κοινόχρηστα ηλεκτροκίνητα ποδήλατα.
Με λαμπρότητα, θρησκευτική κατάνυξη και εθνική υπερηφάνεια τιμήθηκε η 200ή επέτειος του Ολοκαυτώματος της Ηρωικής Νήσου των Ψαρών, με πλήθος εκδηλώσεων που διήρκησαν μια εβδομάδα και κορυφώθηκαν το διήμερο, 22 και 23 Ιουνίου 2024. Η καταστροφή των