Ναυτιλιακά όργανα ναυσιπλοΐας προηγούμενων εποχών κοσμούν τα Ψαρά
Παρασκευή, 25 Νοεμβρίου 2022

Μια πολύ ευγενική και γενναιόδωρη προσφορά έλαβε ο Δήμος Ηρωικής Νήσου Ψαρών από τον κ. Κωνσταντίνο Καραϊσκάκη, Πλοίαρχο Α’ Εμπορικού Ναυτικού, με αφορμή τα 200 χρόνια από την Κήρυξη του απελευθερωτικού Αγώνα 1821 - 2021.

Ναυτιλιακά όργανα ναυσιπλοΐας προηγούμενων εποχών, συλλεκτικά και ιδιαίτερης αξίας, πλέον ανήκουν σε όλους τους Ψαριανούς και γι’ αυτό θα τοποθετηθούν σε αίθουσα του Δήμου μας προκειμένου να τα απολαμβάνουν όλοι, κάτοικοι και επισκέπτες.

Τις πιο θερμές ευχαριστίες του εξέφρασε στον δωρητή ο Δήμαρχος Ηρωικής Νήσου Ψαρών Κωνσταντίνος Βρατσάνος τονίζοντας ότι «η δωρεά του κ. Καραϊσκάκη αποτελεί ένδειξη τιμής και αναγνώρισης της ναυτικής παράδοσης και της πλούσιας ιστορίας του τόπου μας».

Τρίτη, 20 Φεβρουαρίου 2024
Συντήρηση πινακίδων σήμανσης
Η ανάγκη για νοικοκύρεμα των κοινόχρηστων χώρων δεν σταματάει ποτέ!! Συντήρηση πινακίδων από τις αντιδημάρχους και τους εργαζόμενους του δήμου μας!! Συνεχίζουμε!!
Σάββατο, 17 Φεβρουαρίου 2024
Νέα δενδροφύτευση σε διάφορα σημεία του οικισμού των Ψαρών

Με πρωτοβουλία των αντιδημάρχων Μαργαρίτας Κούτικα και Νταϊάνας Κατακουζηνού, τη γεμάτη ενθουσιασμό συμμετοχή των μαθητών και των εκπαιδευτικών του νηπιαγωγείου και του δημοτικού μας σχολείου, αλλά και την καθοριστική συμβολή των υπαλλήλων του δήμου μας ο

Τετάρτη, 14 Φεβρουαρίου 2024