Μια πολύ ευγενική και γενναιόδωρη προσφορά έλαβε ο Δήμος Ηρωικής Νήσου Ψαρών από τον κ. Κωνσταντίνο Καραϊσκάκη, Πλοίαρχο Α’ Εμπορικού Ναυτικού, με αφορμή τα 200 χρόνια από την Κήρυξη του απελευθερωτικού Αγώνα 1821 - 2021.
Ναυτιλιακά όργανα ναυσιπλοΐας προηγούμενων εποχών, συλλεκτικά και ιδιαίτερης αξίας, πλέον ανήκουν σε όλους τους Ψαριανούς και γι’ αυτό θα τοποθετηθούν σε αίθουσα του Δήμου μας προκειμένου να τα απολαμβάνουν όλοι, κάτοικοι και επισκέπτες.
Τις πιο θερμές ευχαριστίες του εξέφρασε στον δωρητή ο Δήμαρχος Ηρωικής Νήσου Ψαρών Κωνσταντίνος Βρατσάνος τονίζοντας ότι «η δωρεά του κ. Καραϊσκάκη αποτελεί ένδειξη τιμής και αναγνώρισης της ναυτικής παράδοσης και της πλούσιας ιστορίας του τόπου μας».
Ο Δήμος Ηρωικής Νήσου Ψαρών συμμετέχει για δεύτερη φορά στο πρόγραμμα «Ιατρική Απόβαση», φιλοξενώντας τελειόφοιτους φοιτητές Ιατρικής. Το επόμενο διάστημα (από 18/7 έως 5/9) ξεκινά το πρόγραμμα για την τρέχουσα χρονιά και ανά δεκαήμερο θα επισκέπτονται τ
Ένα σημαντικό βήμα για την βελτίωση της μικροκινητικότητας και την ενίσχυση των εναλλακτικών τρόπων μετακίνησης έκανε ο Δήμος Ηρωικής Νήσου Ψαρών με την απόκτηση ενός σταθμού ηλεκτρικών ποδηλάτων εφοδιασμένου με 4 κοινόχρηστα ηλεκτροκίνητα ποδήλατα.
Με λαμπρότητα, θρησκευτική κατάνυξη και εθνική υπερηφάνεια τιμήθηκε η 200ή επέτειος του Ολοκαυτώματος της Ηρωικής Νήσου των Ψαρών, με πλήθος εκδηλώσεων που διήρκησαν μια εβδομάδα και κορυφώθηκαν το διήμερο, 22 και 23 Ιουνίου 2024. Η καταστροφή των