- Εκδηλώσεις - Επικαιρότητα -
Επείγουσα Ανακοίνωση για Εξοικονόμηση Νερού
Πέμπτη, 02 Ιουνίου 2022

Αγαπητοί συμπολίτες,

όπως ήδη γνωρίζετε ο δήμος μας βρίσκεται στο τελικό στάδιο εκτέλεσης έργων για την αποκατάσταση του υδρευτικού ζητήματος. Υπενθυμίζεται ότι από το Σεπτέμβριο η υδροδότηση γίνεται με υπερβολική χρήση του εφεδρικού αντλιοστασίου της Λήμνου του οποίου οι ποσότητες δεν επαρκούν για την αυξημένη ζήτηση του καλοκαιριού. Παρ’ όλες τις παραινέσεις και τις ανακοινώσεις διαπιστώθηκε τις τελευταίες ημέρες κατασπατάληση του λιγοστού διαθέσιμου νερού, γεγονός που κατέστησε την κατάσταση ανησυχητική. Σαν πρώτο μέτρο αντιμετώπισης αποφασίστηκε η συμπλήρωση του νερού ύδρευσης από το αρδευτικό φρέαρ, καθιστώντας το νερό μη πόσιμο. Για τους λόγους αυτούς και προκειμένου να μην προβεί ο δήμος σε διακοπές υδροδότησης καλείστε να διαχειρίζεστε το νερό υπεύθυνα και να ακολουθείται τα συνιστώμενα μέτρα εξοικονόμησης νερού:

1. Πλύσιμο αυλών και βεραντών άπαξ δις-εβδομαδιαίως
  2. Πλύσιμο οχημάτων με κουβά
  3. Πότισμα λουλουδιών και κηπευτικών μία φορά κάθε δύο ημέρες με ποτιστήρια
  4. Έλεγχος διαρροών και αναφορά στο δήμο

Ο σχεδιασμός προβλέπει ότι στο πρώτο δεκαήμερο του Ιουλίου θα έχουν εγκατασταθεί τα σχεδιαζόμενα έργα που προβλέπουν την ανόρυξη υδρογεωτρήσεων και την ενοικίαση μονάδας αφαλάτωσης. Μέχρι τότε, καλούμαστε όλοι να επιδείξουμε τη δέουσα υπομονή και σύνεση ώστε να προλάβουμε δυσάρεστες καταστάσεις, όπως διακοπές υδροδότησης, αστοχία εφεδρικών γεωτρήσεων και επιβολή διοικητικών προστίμων.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση και τη συνεργασία!

Τρίτη, 23 Απριλίου 2024
Εθελοντική Αιμοδοσία τον Μάιο στα Ψαρά στο πλαίσιο της επίσκεψης των κινητών ιατρικών μονάδων

Είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσουμε ότι οι κινητές ιατρικές μονάδες που θα έρθουν στα Ψαρά, το διήμερο 18 και 19 Μαΐου 2024, δύνανται να οργανώσουν και εθελοντική αιμοδοσία. Όσοι ενδιαφέρεστε παρακαλείσθε να δηλώσετε συμμετοχή μέχρι και

Σάββατο, 13 Απριλίου 2024